Kadangi prieš keleta dienų parašęs komentarą viename muzikiniame bloge susilaukiau savo bičiulių kritikos, kurios pagrindinė mintis buvo ta, kad tokio pobūdžio komentarus reikia talpinti savo tinklaraštyje, šįkart, atsižvelgdamas į jų priekaištus, tai ir darau.
Ne taip seniai viename muzikiniame bloge (džiugu, kad tokių Lietuvoje, nors ir nedaug, bet visgi yra) perskaičiau vieno žmogaus nuomonę apie artėjantį svarbų įvykį muzikiniame gyvenime - šių metų MERCURY AWARD laimėtojo paskelbimą (beje, tą nuomone galite perskaityti čia) ir supratau, kad užvis smagiausia yra tai, jog frazė "kiek žmonių - tiek ir nuomonių" yra ko gero tiksliausias posakis pasaulyje, kurio paneigti, matyt, negalėtų niekas. Sakau tai todėl, kad mano lūkesčiai, prognozės ir pamąstymai apie artėjantį svarbų muzikinį įvykį yra visiškai priešingi ir didžiąja dalimi absoliučiai nesutampantys su jau minėta autoriaus nuomone. Bet galbūt nedarydamas didelės įžangos, leisiu sau pasvarstyti apie tai, kas mano akimis yra MERCURY AWARDS
NUSIVYLIMAS
Ko gero ne tik grupė KLAXONS, bet ir didžioji dalis muzikos mylėtojų ir žinovų, sekusių šių metų muzikos gyvenimą, paskelbus visus dešimt nominantų, pretenduojančių pasiimti viena prestižiškiausių muzikos apdovanojimų, uždavė sau klausimą " o kur THESE NEW PURITANS"? Britų grupė, išleidusi nuostabų albumą "Hidden", pelniusi kritikų pripažinimą tikrai buvo verta bent jau tapti viena iš pretendenčių pasiimti MERCURY apdovanojimą. Albumas, išleistas metų pradžioje iš tiesų buvo ir naujas, ir geras, ir "kabinantis", ir, kas svarbiausia, kitoks - t.y. išsiskiriantis iš kitų galybės albumų, išleistų muzikos talentų kalvės šalyje. Tad paskelbus visus, pretenduojančius tapti MERCURY prizo savininkais mažų mažiausiai keista buvo tame sąraše nerasti vienų įsimintiniausių šių metų albumo savininkų. Tačiau yra kaip yra, o nepaisant šio pakankamai rimto nusivylimo, dvylika paskelbtų pretendentų taip pat yra pakankamai rimti.
3 Mano "NE" (prognozė, bet ne faktas)
Visų pirma, prieš dedant akcentus "ant" to, kas galėtų ir kas negalėtų būti laimėtojais, noriu pabrėžti, kad esu matyt pats prasčiausias prognozuotojas iš visų, esančių Marijos Žemėje, tad šios mintys bus labiau ne prognozės, bet pamąstymai, kodėl galėtų būti vienaip ar kitaip.
Taigi kalbėdamas apie visus dvylika albumų, šiandien vis dar turinčių realias galimybes pasiimti MERCURY apdovanojimą pradėsiu nuo trijų, mano nuomone, turinčių mažiausiai galimybių tai padaryti.
1. KIT DOWNES TRIO. Kas turėtų atsitikti kritikų galvose, kad šis kolektyvas laimėtų apdovanojimą aš tikrai nežinau. Visų pirma - tai džiazo kolektyvas. Žinoma, tai ne priežastis, tačiau dar nė karto MERCURY apdovanojimo nėra laimėjęs džiazo kolektyvas. Visų antra, žmonės, mėgstantys džiazą gali drąsiai paantrinti, kad pasaulyje yra ne vienas, ne du ir tikrai kur kas daugiau nei trys kolektyvai lygiu nei kiek nenusileidžiantys KIT DOWNES TRIO, todėl atiduoti apdovanojimą tiems, kurie muzikos pasaulyje nepadarė nieko naujo (visiškai nenuvertinant tikrai neprastai skambančio jų profesionalumo), būtų mažų mažiausiai neteisinga. Visų trečia, tai muzikos vardas, kuris pasauliui sako tikrai nedaug, o po praėjusių metų fiasko (kuomet apdovanojimas buvo atiduodas SPEECH DEBELLE), tikėtina, kritikai norės reabilituotis ir nesiteiks apdovanojimo atiduoti "bet kam".
2. DIZZEE RASCAL. Nepaisant to, kad jo albumas "Tongue N' Cheek" buvo įvertintas pakankamai neblogai, MERCURY AWARDS istorijoje dar nėra buvę taip, kad atlikėjas apdovanojimą laimėtų du kartus. Žinoma, optimistai sakys, kad visada būna pirmas kartas, tačiau pesimistai, perklausę visą minėtą albumą ištars tris žodžius: "nieko ypatingai naujo". Taip, DIZZEE pasikeitė ir į pagalba pasikvietė puikiai šokių muzikos padangėje žinomus vardus - tai ir CALVIN HARRIS, ir ARMAND VAN HELDEN, ir TIESTO. Taip, DIZZEE skamba kitaip, lyginant jį su prieš tai sekusiais trimis albumais. Taip DIZZEE eksperimentuoja. Tačiau ar to gana? Mano manymu tikrai ne. DIZZEE RASCAL buvo kitoks, bet nei įtakingas, nei originalus, nei, kas svarbiausia, išsiskiriantis. Esu tas pesimistas (o tikiuosi ir realistas) kuris pritaria nuomonei, jog jis nevertas ne tik, kad gauti MERCURY AWARDS, bet ir būti apdovanojimo nominantu. Čia ir vėl galima būtų svarstyti kas būtų jeigų būtų ir kaip visame sąraše atrodytų THESE NEW PURITANS...
3. LAURA MARLING. Prieš du metus šios, vos dvidešimties sulaukusios atlikėjos debiutinis albumas taip pat buvo tarp pretendentų pasiimti MERCURY apdovanojimą, tačiau tais metais lygiaverčių varžovų praktiškai neturėjo ELBOW, o LAURA'os pergale netikėjo, ko gero nė vienas. Panašiai matyt yra ir dabar. Poetė, lyrikė ir gražių melodingų dainų autorė kuria puikią muziką, tačiau į klausimą, ar šiandieninėje muzikos padangėje jį paliks ryškų pėdsaką, ko gero atsakysime taip pat labai paprastai - NE. Viena vertus dėl to, kad tokių kaip panelė MARLING Didžiojoje Britanijoje tikrai apstu. Antra vertus, netikiu, kad muzikos specialistai (nepaisant to, kad tiek The Guardian, tiek The Times šių metų albumą "I Speak Because I Can" įvertino maksimaliu balų skaičiumi) atiduos prestižiškiausią metų apdovanojimą praktiškai grynojo folk'o atlikėjai.
9
Lieka devyni, kurių galimybės yra pakankamai panašios (Čia vėlgi nesutinku su pradžioje minėto straipsnio autoriumi, kad galima rinktis atmetimo keliu kol sąrašą susiaurinsime iki minimumo).
Netikiu, kad apdovanojimą pasiims CORINNE BAYLEY RAY. Po stulbinančios pirmojo albumo sekmės, atlikėjos iš Leeds'o naujausias albumas buvo viena laukiamiausių šių metų "prekių". Ir iš tiesų bent jau muzikine prasme "The Sea" nenuvylė. Itin įnoringų kritikų vertinimai buvo neprasti, albumas pasiekė perkamiausių UK albumų topo 5 vietą, neblogai buvo perkamas tiek kitose Europos valstybėse, tiek ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Visiškai sutinku - tai tikrai yra gražių dainų rinkinys, bet jo besiklausant ramybės neduoda jausmas, kuždantis, jog tai jau kažkur girdėta... Corrinne ne ieškojo, bet pratęsė tai, ką buvo pristačiusi debiutiniame savo albume "Corrinne Bayley Ray". Ir netgi nepaisant to, kad iš viso pasaulio moterų dainininkių jos ir SADE albumai man šiemet buvo patys mieliausi, netikiu, kad ji pasiims MERCURY statulėlę.
Ne kartą šiame bloge kalbėjau apie I AM KLOOT. Turbūt nėra didelė paslaptis tai, kad patyliukais trinu pirštais ir labai noriu, kad jiems PAGALIAU pavyktų. Jei taip atsitiks, tai būtų dviguba pergalė, kuria džiaugtųsi ne tik šis kolektyvas, bet ir grupės ELBOW, gavusios 2008 -ų metų MERCURY apdovanojimą už pasakišką albumą "The Seldom Seen Kid" sielos Guy'us Garvey'us ir Craig'as Potter'is, prodiusavę I AM KLOOT albumą - pretendentą "Sky at Night". Kuom jis ypatingas? Ko gero daugelis sakys, kad niekuom - tai tiesiog gražus albumas. Na o tie, kurie palaiko I AM KLOOT teigs, kad būtent ši britų grupė į modernią šiandieną grąžino legendinį septintojo dešimtmečio BOB DYLAN'ą. Visgi sutinku, kad jie šansų turi nedaug, o šią situaciją praskaidrina kolektyvo nuomonė, jog būti tarp 12 pretendentų - jau savaime yra didžiulis laimėjimas. Taigi, kad ir kaip norėčiau, netikiu, kad MERCURY statulėlę pasiims I AM KLOOT.
VILLAGERS. Dar vienas kolekyvas, kuris (bent jau man) užduoda daugiau klausimų nei pateikia atsakymų. Pats VILLAGERS lyderis Conor'as J. O'Brien'as teigia, kad jie groja "tamsią, keistą ir transcendentinę muziką". Po to, kai buvo išleistas debiutinis airių albumas "Becoming a Jackal", muzikos kritikai juos pradėjo lyginti su Leonard'u Cohen'u ar U2. Ar jie verti tokio palyginimo - tikrai nežinau, tačiau dabar, bent jau lydimas asmeninio potyrio, galiu pasakyti, jog tas tamsumas ir keistumas, kurį groja VILLAGERS bent manęs tiesiog "neužkabino" taip, kaip tai padarė su didžiąja dalimi Airijos ir Anglijos muzikos mylėtojų. Galbūt todėl, kad mano akimis jie šiandieniniame muzikos pasaulyje nepateikė nieko naujo, o galbūt todėl, kad jų besiklausant galima išvardinti bent dešimt grupių, kurių įkandin O'Brien'o kolektyvas seka. Tad šiuokart (tik iš asmeninių paskatų ir patirties) sakau, jog netikiu, kad VILLAGERS laimės. Nors, kaip jau teko ne kartą patirti, MERCURY apdovanojimas atitenka net ir tiems, kuriems apdovanojimas pasirodo mažiausiai tikėtinas...
Lygiavečiai 50%
Lieka dar šeši kolektyvai, kurių galimybes, mano galva, reikėtų vertinti pakankamai panašiai. Žinau, jog kai kurie muzikos mylėtojai su manim nesutiks, tačiau tam matyt ir yra skirti blogai - diskutuoti, kalbėti ir, kas svarbiausia, išreikšti savo nuomonę.
BIFFY CLYRO ir WILD BEASTS - du kolektyvai, išleidę albumus, diktavusius madas UK indie roko muzikoje. Škotiško roko atstovai su albumu "Only Revolutions" turėjo kelis fantastiškus radijo singlus, iš kurių baladė "Many of Horror" galėtų būti tituluojama kone gražiausia šių metų roko balade. Tuo tarpu rokeriai iš Kendalio, nors ir negalėjo pasigirti tobulais radijo singlais, galėjo tenkintis nuostabiomis kritikų liaupsėmis ir nepaprastai aukštais albumo įvertinimais presitižkiausiuose muzikos leidiniuose ir media kanaluose. Komercine prasme ko gero sėkmingesnis buvo BIFFY CLYRO albumas, kiek užeinantis už indie muzikos rėmų ir puikiai tinkantis ne tik Europos, bet ir JAV rinkai. Tačiau kalbant apie WILD BEASTS reiktų pasakyti, jog "Two Dancers" buvo brandus muzikos kokybės ir tęstinumo prasme (anaiptol nenuvertinant Škotų) ir lygiai taip pat yra vertas prestižiškiausio trofėjaus Didžiojoje Britanijoje. Negana to, abiejų kolektyvų minėtieji albumai buvo įtraukti į geriausių metų albumų topų sąrašus ir abu albumai bus vertinami kaip labai svarbūs šių metų muzikos industrijoje. Beje, jei įdėmiau žvelgtumėme į šią (topų) statistiką, galėtumėm teigti, jog WILD BEASTS turi šiokį tokį pranašumą (NME tope jų albumas yra 4, GUARDIAN - 3, o The FLY - 1 vietoje. Tai - kur kas geresnis pasiekimas nei Škotų).
Kodėl apdovanojimą galėtų pasiimti MUMFORD & SONS? Atsakymas - vienareikšmis: jie į šiandieninę muziką grąžino country'išką indie folk'ą, o po jų sekė aibė tokio stiliaus grupių, pajutusių, kad tai muzika, kurios rinkoje trūksta ir kuri gali atnešti sėkmę. Australijoje, Airijoje ir BILLBOARD'o folko albumų sąraše albumas "Sight No More" pakilo iki pirmosios vietos, o UK albumų tope liko šeštas. Vienaip ar kitaip, 2009 -ieji ir 2010 -ieji metai bus neatsiejami nuo Marcus'o Mumford'o ir kompanijos, o jų daina "Little Lion Man" dar ilgai skambės kaip ženklas, kad ši era indie muzikos kultūroje be country ir folk priemaišų yra neįsivaizduojama. Nors ir daug kas su manimi ginčysis, manau, kad MUMFORD & SONS turi (jei ne pačias geriausias) tai mažų mažiausiai neprastas galimybes bent jau pakovoti dėl apdovanojimo. Ypač neatmetant to, kad jie šiemet skambėjo labai dažnai, o jų muzika taip pat paliko pakankamai ryškią žymą šiandieninės muzikos istorijos knygose.
LYDERIAI
Mano akimis didžiausia kova turėtų įvykti tarp trijų atlikėjų/kolektyvų: The XX, PAUL WELLER ir FOALS.
Kodėl Paul Weller'is? Vienas mano bičiulis pasakė auksinę mintį, kurią sugromulavęs tik po kelių dienų priėmiau kaip realią ir, ko gero, pakankamai teisingą. Visų pirma, tai gali būti paskutinis kartas, kuomet muzikos šulai turi progą atiduoti duoklę šiam atlikėjui. Kitaip tariant, būtų pakankamai didelė garbė įteikti prestižinį muzikos apdovanojimą žmogui, kuris per ilgą laiko atkarpą tapo roko muzikos ikona Britanijos Žemėje. Visų antra, "Wake Up The Nation" - pirmas albumas nuo neatmenamų 1982 -ųjų, kuriame kartu su Weller'iu grojo jo kolega grupėje "The JAM" Bruce'as Foxton'as. Na ir visų trečia, albumą tiesiog įsimylėjo didžioji dalis Britanijos muzikos kritikų, o Weller'is ir vėl sužibėjo visu gražumu. Albumas buvo perkamas, mylimas ir, kas svarbiausia, klausomas. Taigi šiuo atveju klausomumas ir garbė gali padaryti savo.
Apie The XX savo bloge nerašiau sąmoningai. Apie juos rašė visi, kas tik netingėjo. Apie juos kalbėjo, juos gyrė, jais žavėjosi ir jais tikėjo. Žavėjausi ir tikėjau ir aš, tačiau norėjau išlaukti...Išlaukti laiko, kai galėsiu atiduoti deramą pagarbą kolektyvui, kuris jos tikrai yra vertas. Tai, ką padarė Londono rokeriai su indie muzika, norėtų padaryti, ko gero, kiekvienas kolektyvas. Jie ne tik kūrė, bet ir apvertė aukštyn kojomis tai, ką pastarąjį dešimtmetį kūrė Britai. Ne veltui, kolektyvą the XX muzikos kritikai jau dabar vadina "grupe, greičiausiai formuosiančia ateinančio dešimtmečio indie roko muziką". Tai, ką daro The XX yra genialu, paprasta, nuoseklu ir iškalbinga. Ar Londono trejetas sugebės pasiimti MERCURY apdovanojimą, pamatysime po savaitės, tačiau visiškai nenuostabu, kad tai kolektyvas, kurio galimybės vertinamos realiausiai.
Na ir galiausiai FOALS. Sąmoningai pasilikau šį kolektyvą paskutiniam aptarimui dėl to, kad manau, jog tai yra grupė, apie kurią mūsų vaikai ir vaikaičiai kalbės dar ilgai. Žinoma, ne tie, kurie augs su TAIO CRUZ'u ir kitais populiariausiais vardais, bet tie, kurie į mūsų laikų muziką žiurės rimčiau (nusimetę populiarųjį radijinį rūbą). Pats Iannis Phillippakis albumą, nominuotą MERCURY apdovanojimui gauti vadina "tropinio progresyvo ir mirštančio erelio sapno" skambesiu. "Total Life Forever" - albumo, įrašytame Švedijoje, skambesiui apibūdinti tinkamesnių (o kartu ir originalesnių) žodžių, ko gero su žiburiu nerasi. Dabar neverta kalbėti apie tai, kokiu būdu buvo sukurta albumo reklaminė kampanija, apie tai kaip pasikeitė FOALS internetinė svetainė. Viskas, ką galima pasakyti apie FOALS albumą "Total Life Forever" yra tai, kad šiame albume galima rasti visą indie kultūrinę stilistiką savaime. Tai tobulas šiandieninio roko šedevras, formuojantis muzikos kultūrą, priverčiantis suklusti dėl keisto muzikinio skambesio ir leidžiantis perprasti ir įsimylėti VISĄ indie roko grožį.
EPILOGAS
Nepaisant to, kad esu vienas iš tų, kurie myli I AM KLOOT (Beje, viršuje minėto straipsnio autoriui turiu papreštarauti, nes tikrai nemanau, kad I AM KLOOT analogas už atlanto yra grupė THE NATIONAL [tačiau tai - jau kitos diskusijos dalis]), netikiu, kad Guy'aus Garvey'aus pagalba jiems bus laimės nešėja. Manau, kad realiausi pretendentai pasiimti MERCURY AWARD statulėlę yra THE XX ir PAUL'as WELLER'is. Jei laimėtų FOALS, galėčiau pasakyti, jog vis dėlto yra tiesa pasaulyje. Jei laimėtų MUMFORD & SONS, sakyčiau, kad radijinė tendencija ima viršų. Jei laimėtų VILLAGERS - nenustebčiau, nes dažnai su MERCURY AWARD rezultatais "susipykstu", Jei laimėtų WILD BEASTS - tai būtų kitokios indie triumfas. Bet kokiu atveju, galiu tik pasidžiaugti, kad šiandieniniai MERCURY AWARD nominantai visiškai atspindi muzikos tendencijas.
Galiu patikslinti: šiandieniniai MERCURY AWARDS nominantai leidžia pasidžiaugti, jog gyvenu toje epochoje, kurioje gera muzika egzistuoja ir apsireiškia pačia žaviausia apsireiškimo prasme.
....beje, tikrai nereikia pamiršti ir THESE NEW PURITANS ;)